Переци

Переци

Вкусни домашни соленки за вашата забава!

Состијки за тесто:

 • 1кг Екстра брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 1 маргарин за готвење
 • 250 мл масло за јадење
 • 150 мл јогурт
 • 1 лажичка сол
 • 3 жолчки од јајца
 • 1 кесичка прашок за печиво

Состојки за премачкување:

 • 3 белки од јајца
 • сусам
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Од горенаведените состојки се замесува тесто, се сука кора со дебелина од 2 cm и со калап во облик на перек се вадат переци кои се редат во подмачкан плех.
 2. Се премачкуваат со изматените белки и се посипуваат со сол и сусам. Се печат во затоплена рерна на температура од 200°С до 220°С околу 15 минути.

Уживајте во забавата!

Екстра бело брашно тип 400 Жито Лукс

singlepost_text