ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

Уште еден видео начин за бојадисување на црвени Велигденски јајца кој ни го презентираат од Танимак, македонска компанија за производство и пакување на бои за Велигденски јајца.

Потребни се јајца кои ќе ги сварите тврдо, боја за јајца, алкохолен оцет, салвети, памук и масло за готвење.

Мерки: 1 боја е доволна за бојадисување на 10 Велигденски јајца. Во едно растворање на бојата додајте 3 лажици алкохолен оцет.

Повеќе детали погледнете во видеото:

Погледнете и:

ВИДЕО: Како да направите украсни Велигденски јајца

ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

ВИДЕО: Бојадисување на шарени Велигденски јајца на пареа

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

ВИДЕО: Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Внимателно прочитајте – Неколку трикови за совршено свинско печење

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Похован кашкавал