ВИДЕО: Направете фантастичен суфле чизкејк со 3 состојки

ВИДЕО: Направете фантастичен суфле чизкејк со 3 состојки

За овој неверојатно вкусен јапонски десерт потребно ви е само: 3 јајца, 120 гр бело чоколадо, 120 грама крем сирење.

Во посебен сад ставете ги белките, а во друг жолчките. Рерната ставете ја да се загрее на температура од 170 степени.

Изматете ги белките со миксер додека не добиете цврст шлаг.

Чоколадото иситнете го на парчиња и стопете го. Додадете го крем сирењето во садот со стопеното чоколадо и измешајте додека не добиете компактна смеса. Додадете ги жолчките и добро измешајте. Потоа постепено додавајте го шлагот од белките и убаво мешајте.

Врз голем плех ставете стаклен сад кој може да се користи во рерна и обложете го со хартија за печење премачкана со путер. Во садот ставете ја компактната смеса.

Додадете малку вода во плехот и ставете да се пече 15 минути во загреаната рерна на 170 степени.

Намалете ја температурата во рерната на 160 степени и оставете да се пече дополнителни 15 минути.

По ова, исклучете ја рерната и оставете го десертот внатре уште 15 минути.

Извадете го суфле чизкејкот и оставете го да се олади. Ставете го во посебна чинија и одозгора нарозете го со шеќер во прав по вкус.

Повеќе детали во видеото:

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

Ремек дело во кујната: Леб од банана

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

ВИДЕО: Брз рецепт за домашен чоколаден пудинг

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече