Колач со печени јаболка

Колач со печени јаболка

Многу вкусен специјалитет кој ни го испраќа Сања. Еве како да го приготвите:

Потребни состојки за пандишпан:

 • 5 јајца
 • 5 лажици шеќер
 • 5 лажици мелени ореви
 • 5 лажици брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажици какао

Потребни состојки за фил:

 • 5 јаболки
 • 150 гр шеќер
 • 100 гр сецкани ореви
 • 700 гр млеко
 • 2 пудинга од чоколадо
 • 15 лажици шеќер
 • 100 гр маргарин

Начин на готвење:

 1. Јаболката ги миеме, лупиме, ги сечеме на покрупни парчиња, ги попрскуваме со шеќер и ги ставаме да се печат околу 15 минути на температура од 250 степени.
 2. Во длабок сад ги матиме јајцата и шеќерот, им ги додаваме мелени ореви, брашно и прашок за печиво.
 3. Тавата ја премачкуваме со масло и ставаме 2/3 од смесата за пандишпан.
 4. Печените јаболка ги додаваме во тавчето со смесата и ги прелеваме со останатата 1/3 од смесата за пандишпан во која ставаме какао.
 5. Печеме 30 минути на температура од 250 степени.
 6. За подготовка на филот најпрво млекото и шеќерот ги ставаме на тивок оган, откако ќе зоврие го додаваме растопениот пудинг и сечканите ореви и убаво промешуваме.
 7. Го тргаме настрана и му додавеме маргарин.
 8. Испечениот пандишпан го филуваме и го оставаме да се олади.
 9. Го сечеме на коцки, попрскуваме со сечкани ореви и декорираме со јатки од ореви.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Неговото височество: Топло – ладен колач

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Брз колач со јаболка

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Чоко кокос коцки

singlepost_text