ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

Интересно видео на Femina.rs како да бојадисате шарени Велигденки јајца со ластичиња.

Потребно е:

  • тврдо варени јајца
  • бои за јајца кои се раствораат во вода
  • ластичиња
  • пластични садови за растворување на бојата
  • салвети
  • вода
  • оцет

Подготовка:

  1. Тврдо сварените јајца замотајте ги со ластици. Како ќе ги замотате, таква ќе ја направите шарата. Може да користите кобинација од потенки и подебели ластици.
  2. Така обвитканите јајца ставете ги во садот со едната боја и оставете ги да отстојат 5 минути. Потоа избришете ги со салвета и извадете ги ластичињата.
  3. Кога ќе се исуши бојата, обвиткајте ги јајцата со ластичињата на поинаков начин. Ставете ги во друга боја да отстојат уште 5 минути. Повторете ја постапката со другите бои за јајца.

Другите детали погледнете ги во видеото:

Погледнете и:

ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

ВИДЕО: Како да направите украсни Велигденски јајца

ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

ВИДЕО: Бојадисување на Велигденски јајца на пареа

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Внимателно прочитајте – Неколку трикови за совршено свинско печење

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Похован кашкавал