ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

ВИДЕО: Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка

Подгответе се за Велигденските празници – бојадисајте ги уникатно Велигденските јајца.

Еве што ви е потребно:

  • јајца
  • ножици
  • боја за фарбање на јајца
  • неколку парчиња чипка

Подготовка:

  1. Исечете ја со ножици чипката на ленти во големина која би била доволна да се замота поголем дел од јајцето.
  2. Чипката зацврстете ја со ластиче на претходно свареното јајце.
  3. Ставете ги јајцата во бојата и оставете ги да отстојат онолку колку што им е потребно за да примат боја. Може да користите било која боја за јајца.
  4. Извадете ги јајцата од бојата, потоа извадетете го ластичето и тргнете ја чипката.

Постапката можете да ја повторите со повеќе јајца и различни бои. Другите детали погледнете ги во видеото:

Погледнете и:

ВИДЕО: Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца

ВИДЕО: Како да направите украсни Велигденски јајца

ВИДЕО: Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули

ВИДЕО: Подготовки за Велигден – бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња

ВИДЕО: Бојадисување на Велигденски јајца на пареа

Прочитајте интересни Gotvi.mk рецепти како предлог за Велигденската трпеза:

Охридски чомлек

ВИДЕО: Како да направите големо чоко Велигденско јајце

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Внимателно прочитајте – Неколку трикови за совршено свинско печење

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Похован кашкавал