ФОТО: Меѓународно училиште НОВА, Семеен базар 2015

Меѓународен саем на храна во организација на училиштето НОВА

Денес, 23.04.2016 година во периодот помеѓу 11 и 15 часот, во просториите на меѓународното училиште „Нова“ ќе се одржи 10от јубилеен Семеен базар 2016. Во рамките на оваа манифестација ќе биде организиран и меѓународен саем на храна – различни национални кујни и уникатни подароци.

Како што информираат од училиштето, целта на оваа јубилејна манифестација е Здружението на родители и наставници од НОВА преку промоција на еднакви можности за сите деца да собира средства за училиштето за деца и младинци со оштетен вид „Димитар Влахов“ од Скопје и трите училишни дивизии.

Покрај меѓународниот саем на храна, во рамките на „Семеен базар 2016“ ќе бидат вклучени и следните активности: Локални занаетчии ќе понудат уникатни и традиционални сувенири и дела; Саем на книгата – продажба на детски англиски книги; Лотарија со вредни награди; Детско катче – мала зоолошка градина, изложба на гуштери и други изненадувања; Музички и танцови изведби.

Повеќе информации на официјалната веб страна на НОВА

ФОТО: Меѓународно училиште НОВА, Семеен базар 2015

Прочитај повеќе вести:

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Џејми Оливер чека петто дете

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

ВИДЕО: Драјв маркет – погледнете како ќе изгледа маркетот на иднината

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки