Салата Примавера

Салата Примавера

За убав пролетен дел и одлично предјадење за секој викенд ручек 🙂 Еве го рецептот на Ана:

Состојки:

 • 1 дланка рукола
 • 1 краставица
 • 1 домат
 • 5 листови зелена салата
 • 2 ротквици
 • 1 шолја замрзната пченка
 • 2 млади кромитчиња
 • 1 кафена лажица мешавина од мелени семиња

Начин на подготовка:

 1. Зелената салата, руколата и  младиот кромид измијте ги убаво. Марулата и руколата исечкајте/искинете ги на парчиња, а кромидот исечете го на тркалца.
 2. Краставицата, ротквицата и доматот, измијте ги и исечкајте ги на мали парчиња.
 3. Замрзнатата пченка сварете ја според упатството на кесичката. Ана за оваа салата вели дека употребува Пекабеско замрзната пченка.
 4. На крајот зачинете со 1 лажичка мешавенина од мелени семиња, како и со маслиново масло за јадење и сол, а по вкус може и со соја сос.

На здравје!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Посна пица

Брзо посно предјадење за целото семејство

Неодолива крем салата

Свежа салата со брокула

Брз појадок со туна салата

Макарони салата

Свежа морков салата