Погача

Погача

Најдобриот рецепт за највкусна Велигденска погача.

Состојки за тесто:

 • 1 кг Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 2 лажички сол
 • 1 маргарин за премачкување
 • 40 гр квасец
 • 2 јајца
 • 150 мл масло за јадење
 • 100 мл млеко
 • 2 лажички шеќер
 • околу 300 мл вода
 • сусам или ким за декорација

Начин на подготовка:

 1. Од горенаведените состојки се замесува изедначено тесто, се покрива и се остава да стаса околу 20 минути.
 2. Тестото се дели на 3 парчиња кои се обликуваат во 3 топчиња. Од секое се развива кора која се премачкува со маргарин и се витка во ролат.
 3. Се сечат парчиња кои се редат во тркалезно тавче и се остава на топло околу 20 минути. Погачата се посипува со сусам или со ким и се пече на 220°С – 250°С до 30 минути во зависност од рерната.

Добар апетит!

Брза пита Жито Лукс