ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

ВИДЕО: Рецепт за панакота со јагоди

Изгледа навистина фантастично и многу едноставно се прави.

За панакотата ви се потребни овие состојки: 5 гр желатин; 30 мл ладна вода, понатаму 200 мл хопла, 200 мл млеко, 50 гр шеќер и 1 лажица екстракт од ванила. Се сервира во 4 чаши со капацитет од 150 грама секоја.

За смесата со јагоди е потребно: 450 гр јагоди,70 гр шеќер и 30 мл вода.

Останатите детали погледнете ги во видеото:

За повеќе видеа со кулинарски рецепти, совети и трикови тука

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

Велигденска торта

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат