Селска кајгана

Селска кајгана

Оваа кајгана е многу богата и плени со мирисот на свежа пиперка и боите на пролетта.

За да ја приготвите според рецепт на Леа потребни ви се следните состојки: селски јајца, свеж домат или шери домати, свежа пиперка, сирење и по избор младо кромитче и магдонос.

Изматете ги со маталка или вилушка јајцата, додадете го издробеното сирење, исечканата пиперка и младиот кромид и магдоносот. Ставете да се пржи во тавче подмачкано со малку масло за готвење, а по желба можете да ја направите оваа кајгана и на путер.

Пред самиот крај, додајте ги ситно ичечканите домати и пржете уште многу кратко.

Едноставно, нели? 🙂 На здравје!

Прочитај поврзани рецепти:

ВИДЕО: Топ 5 рецепти со јајца во Дубаи

ВИДЕО: Како да зготвите печени јајца на Шкотски начин

Печен спанаќ со јајца

ВИДЕО: Нема повеќе печење или пржење јајца, туку…

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца

singlepost_text