ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Без никакви трикови, Џим со нас споделува техника за леб кој не се меси, а според него може да го направи и 6годишно дете.

Потребни состојки: брашно, квасец, сол и вода. Треба да стасува тестото околу 12 часа, така што најдобро е да го подготвите од вечер, но затоа се пече за 20 минути:

Деталите погледнете ги во видеото на The New York Times:

Рецептот на англиски јазик прочитајте го тука

Повеќе поврзани Gotvi.mk рецепти:

Домашен леб со маслинки

Тазе домашен леб

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

singlepost_text