Ремек дело во кујната: Леб од банана

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Многу едноставен и брз рецепт, а резултатот на крај е фантастичен. Прочитајте како се прави овој специјалитет на Тоше:

Состојки:

 • 350 гр брашно
 • 2 мали лажици цимет
 • 2 мали лажици прашок за печиво
 • 1/4 мала лажица сода бикарбона
 • 1 лажичка сол
 • 150 гр кафеав шеќер
 • 250 мл маслиново масло за готвење
 • 3 јајца
 • 1 мала лажица ванилин шеќер
 • 3 пасирани банани
 • 2 лажици мед

Начин на готвење:

 1. Ставете ги брашното, циметот, прашокот за печиво, сода бикарбоната, солта и шеќерот и промешајте ги во сад за миксање.
 2. Направете длабнатина и во неа додадете ги маслиновото масло, јајцата и ванилиниот шеќер и почнете да да матите со миксер. За кратко додајте ги пасираните банани.
 3. Смесата ставете ја во сад за печење и ставете ја во веќе загреана рерна на 180 степени. Печете 40-50 минути, а на крај додека лебот е уште топол премачкајте го со мед.

Прекрасен десерт!

Прочитај поврзани рецепти:

Супер брзи овошни тортиљи

ВИДЕО: Рецепт за леб кој не се меси

Домашен леб со маслинки

ВИДЕО: 4 магични трикови со овошје

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Посно пире од зеленчук

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

singlepost_text