Пита со сирење

Пита со сирење

Неодоливиот вкус на домашна пита кој доаѓа од кујната.

Потребни состојки:

 • 700 гр Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 6 јајца
 • 1 квасец
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 500 гр мешано сирење или урда
 • 100 путер
 • 200 мл вода
 • 200 мл млеко

Пита со сирење

Начин на подготовка:

 1. Во сад го ставаме квасецот со 1 лажичка шеќер и малку млака вода за да стаса.
 2. Во друг сад го ставаме брашното,3 јајца, солта, млаката вода и надојдениот квасец.
 3. Замесуваме тесто и го оставаме на собна температура да нарасне околу 40 минути.
 4. Нараснатото тесто го делиме на пет топчиња од кои расукуваме кора.
 5. Во посебен сад ги матиме другите 3 јајца, сирењето и млекото.
 6. Секоја кора ја попрскуваме со смесата и одозгора и ставаме парче путер.
 7. Корите ги редиме во круг во подмачкано тавче. Корите може да се редат и една до друга ако користите правоаголно тавче. Корите ги оставаме во тавчето уште половина час за тестото уште еднаш да нарасне.
 8. Потоа питата ја печеме во загреана рерна на 200 степени околу 40 минути.

Имајте убав викенд.

Брашно Жито лукс Екстра бело Тип 400