Колачи во форма на цвет

Колачи во форма на цвет

Одличен рецепт кој ќе ја збогати вашата велигденска трпеза.

Состојки:

 • 600 гр Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 250 мл топло млеко
 • 1/2 квасец
 • 2 јајца
 • 70 гр шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 80 мл масло за јадење
 • мармалад по желба

Начин на подготовка:

 1. Квасецот се раствора со млекото, се додава една по една лажичка шеќер и брашно и се остава да стаса. Во длабок сад се меша брашното со преостанатиот шеќер и ванилата. Се додава стасаниот квасец, маслото за јадење и две претходно изматени јајца.
 2. Од смесата се замесува меко тесто и се остава да стаса на топло 20 минути. Откако тестото ќе стаса, се размесува и се расукува кора со дебелина од 0,5cm. Со округла модла со дијаметар од 10cm се вадат кори.
 3. Во средината на секоја кора се става лажичка мармалад, а со краевите се преклопува така што се внимава да се задржи кружната форма.
 4. Се превртува и со нож се прават 8 засеци скоро до средината на кората. Секој засечен дел се преклопува преку следниот за да се добие облик на цвет. Пред печење се премачкуваат со јајце.
 5. Рерната се загрева на 220°C . За време на печењето температурата се намалува на 180°C. Се печат 20-25 минути.

Уживајте во пролетта!

Брашно Жито лукс Екстра бело Тип 400