Куглоф

Куглоф

За љубителите на кафето, ова е идеален колач кој ќе го надополни вашето уживање.

Потребни состојки:

 • 500 гр Екстра бело брашно тип 400 од Жито Лукс
 • 150 мл масло за јадење
 • 4 јајца
 • 300 гр шеќер
 • 150 мл млеко
 • 25 гр какао
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • рендана кора од лимон

Начин на подготовка:

 1. Со миксер на поголема брзина се матат шеќерот, ванилиниот шеќер и јајцата додека не се добие пенеста маса.
 2. Потоа при постојано матење се додаваат млекото, маслото за јадење и кората од лимон.
 3. На крај постапно се додаваат брашното и прашокот за печиво, матејќи со бавна брзина.
 4. Од добиената смеса се двои една третина во која се додава какаото. Смесата се поминува на неколку места со виљушка за да се постигне шареност на колачот.
 5. Се пече 1 час  на температура од 180°С.  Се украсува по желба.

 

Уживајте во денот!

Брашно Жито лукс Екстра бело Тип 400