Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво

Шпагети во бешамел сос – одлично мезе со фудбал и пиво

Супер комбинација со фудбал и пиво. Овој рецепт на Мартина ќе му даде многу повеќе смисла и страст на заедничкото навивање за омилениот тим 🙂

Состојки:

 • 1 пакетче шпагети
 • 150 гр кашкавал (рендан)
 • 200 гр чадена сланина, пршута или кулен (ситно сечкани)
 • 1-2 млади кромитчиња за декорација

Состојки за бешамел сос:

 • 4 лажици брашно
 • 4 лажици путер
 • 3 шолји млеко
 • лук во прав
 • сол
 • црн пипер

Начин на готвење:

 1. Сварете ги шпагетите, но внимавајте да не се преварени.
 2. Во друг подлабок сад подгответе го бешамел сосот.
 3. Прво ставете го путерот да се растопи, потоа постепено додавајте го брашното, па млекото и постојано мешајте со жица.
 4. Додека сосот се згуснува, зачинете со сол, црн пипер и лук во прав по желба.
 5. Во садот со готовиот сос ставете ги шпагетите, кашкавалот и сувомесниот производ. Промешајте додека сѐ убаво не се соедини.
 6. Сервирајте во чинии и декорирајте со крукчиња од младиот кромид. На здравје!

СОВЕТ: Доколку сакате погуст бешамел сос – додадете брашно, или пак, доколку сакате сосот да е поредок – додадете повеќе млеко.

На здравје!

Прочитај поврзани рецепти:

Пица лазањи – рецепт кој сите го бараат

Каков добар рецепт – Домашен крцкав чипс (видео)

Највкусни и брзи интегрални грисини

Брза даска кога ќе ви се најават гости

ВИДЕО: Шпагети aлполи