Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

Ако нас нè прашувате, шлагот од јагоди е вистински пролетен десерт. Дочекајте ја подготвени сезоната на јагоди со овој вкусен и многу брз рецепт 🙂

Состојки:

  • 2 шолји јагоди
  • 2 шолји шеќер
  • 3 белки

Начин на подготовка:

  1. Во сад за матење ставете ги прво јагодите, потоа шеќерот и на крај белките.
  2. Матете со миксер 10 минути. Најпрво со мала и постепено до најголема брзина
  3. СОВЕТ: Ќе ви останат 3 жолчки. Ставете ги во сад за матење и додадете 3 лажици шеќер. Секоја порција шлаг од јагоди која ќе ја послужувате полијте ја со добиената смеса.

Прочитајте повеќе рецепти:

Неодоливи чоколадни јагоди

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Повеќе Gotvi.mk рецепти за десерти

Посна торта

Чиа пудинг