Јапонски специјалитет – Сашими со димен лосос

Јапонски специјалитет – Сашими со димен лосос

Ќе се изненадите колку брзо се подготвува овој интересен и многу вкусен јапонски специјалитет. Прочитајте што ви е потребно и како да го подготвите овој рецепт на Ана:

Состојки:

  • димен лосос тенки парчиња
  • ориз
  • кокосово масло за готвење
  • хималајска сол

Начин на готвење:

  1. Сварете го оризот со малку кокосово масло за готвење. Посолете со хималајска сол.
  2. Оризот се приготвува на начин што ќе биде леплив.
  3. Купете вакумиран димен лосос исечен на тенки парчиња од најблискиот маркет.
  4. Од оризот направете елипсовидни топчиња со големина на багет лепче. Врз оризот ставете парче од димениот лосос.

На здравје!

Прочитајте повеќе рецепти:

Како да зготвите вкусен лосос?

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Салата со блитва и прокељ

Како да зготвите вкусна ципура на жар

Рецепт за рибља чорба