Ајсберг салата

Ајсберг салата

Пролетта е идеално време за јадење на свежи салати. Користете го она што ни го нудат зелените пазари или маркети и правете различна салата секој ден. Тимот на Gotvi.mk, заедно со рецептот на Ана ви помага во изборот 🙂

Состојки:

  • ајсберг салата
  • шери или обични домати
  • рукола
  • маслинки
  • авокадо
  • мандарини
  • маслиново масло

Начин на подготовка:

  1. Зеленчукот убаво го миеме. Ајсберг салатата и руколата ги ситниме на парчиња. Тоа можете да го направите со раце или со нож, по желба.
  2. Доматите и авокадото ги сецкаме на парчиња.
  3. Додаваме парчиња мандарини или свеж лимонов сок. Зачинуваме по желба.

На здравје!

Прочитај повеќе:

Повеќе Gotvi.mk рецепти за посни јадења

Повеќе рецепти за свежи и крем салати

Неодолива крем салата