Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со печурки

Печурките се дел од нашата исхрана. Тие се добар извор на калиум, а содржат и витамини Б, Д, а некои видови печурки и провитамин А или бета-каротен.

Околу 90 проценти од нивниот состав е вода, а останатиот дел се белковини, јаглехидратите, додека кај некои видови печурки се среќава минимален процент на липиди.

Можеме да ги комбинираме во голем број на рецепти како прилози, предјадења, а постојат и многу оброци каде печурките се токму главното јадење на трпезата.

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти прочитајте тука: https://gotvi.mk/?s=%D0%BF%D0%B5%D1%87%D1%83%D1%80%D0%BA%D0%B8

Рецепт за посни печурки со сусам тука

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко прочитајте тука

singlepost_text