Неодоливи посни макарони

Неодоливи посни макарони

Колку знаат да бидат вкусни и неодоливи посните / вегетаријанските јадења 🙂 Овој рецепт за тестенини е одличен доказ за тоа. Задолжително направете ги и споделете го овој рецепт.

Состојки:

 • 500 гр макарони
 • 300 гр печурки
 • 150 гр маслинки
 • свеж босилек
 • 200 гр брокула
 • маргарин
 • кечап
 • кари
 • сол

Начин на готвење:

 1. Во сад со зовриена вода ги ставаме макароните да се варат околу 15-20 минути.
 2. Во меѓувреме во тава на малку маргарин ги пржиме печурките и исецканите маслинки на тркалца, Ги додаваме брокулата, босилекот и кечапот/доматен сос.
 3. Откако ќе се сварат макароните, им го додаваме приготвениот сос, промешуваме и ги сервираме со кари сос и друго по желба.

За повеќе посни и вкусни рецепти кликнете тука

Повеќе рецепти за тестенини тука

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини тука

Уживај во храната и готви со љубов 🙂