Брзо и посно: Печурки со сусам

Брзо и посно: Печурки со сусам

Печурките е потребно да бидат дел од нашата исхрана поради нивната нискокалорична вредност, но и поради тоа што се многу богати со витамини и минерали, како и фолна киселина. Еве го Gotvi.mk предлогот за денес:

Состојки:

  • 500 гр печурки шампињони
  • 100 гр сусам
  • масло за готвење
  • зачини

Начин на готвење:

  1. Измијте ги добро печурките и исецкајте ги на покрупни парчиња.
  2. Ставете ги во тава со малку масло за готвење и зачинете ги со сол и други зачини по вкус.
  3. Поклопете ги со капак и ставете ги 10 минути на среден оган додека да омекнат и да пуштат течност.
  4. Тргнете го капакот и пржете ги на посилен оган и често промешувајте.
  5. На крајот додадете сусам и пржете уште 5 минути, а по желба може и соја сос или ојстер сос.

За повеќе рецепти со печурки кликнете тука

Повеќе посни и вегетаријански рецепти тука

На здравје!