Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Замена за пржење: Еве како да подготвите крцкав помфрит во рерна

Марјан Велковски ни открива одличен начин како да подготвиме вкусен и крцкав помфрит во рерна:

Состојки и начин на готвење:

  1. Потребни се 6 до 8 големи компири кои се лупат и сечат на крупни долги ленти.
  2. Компирчињата се намрсуваат со масло за јадење.
  3. Врз садот за печење ставаме хартија за печење на која ги редиме раздвоени парчињата компир.
  4. Зачинуваме со сол, бибер, кари и други зачини по желба.
  5. Се печат во загреана рена на 250 степени околу 30 минути.

Комбинирајте го со млечни, сувомесни производи или сосеви по ваш избор.

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Повеќе рецепти со компири тука

Уживајте во овој превкусен крцкав компир за целото семејство 🙂