Крем супа од брокула

Крем супа од брокула

Крем супите имаат одличен вкус. Оваа комбинација од крем супа со печурки и брокула по рецепт на Сања е навистина посебна. Еве како да ја приготвите.

Состојки:

 • 1 китка брокула
 • 2 парчиња морков
 • 1 крем супа од печурки
 • 300 гр пченка
 • 1 кромид
 • 400 гр печурки
 • сол
 • ѓумбир (по желба)

Начин на готвење:

 1. Зеленчукот го миеме, лупиме и ставаме во вода да се вари околу 15 минути.
 2. Во друг сад вариме крем супа од печурки според упатството на кесичката.
 3. Сварениот зеленчук го блендираме и го додаваме заедно со супата од печурки. Вариме уште 5 минути.
 4. Крем супата ја зачинуваме по желба.

На здравје!

Прочитај поврзани рецепти:

Супа од зеленчук за намалување на килограми

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

singlepost_text