ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

ВИДЕО: Пица која се прави во филџан за неколку минути

Еден од најбараните рецепти на интернет. Се прави за неколку минути и освен состојки за пица, ви треба само уште микро печка. Погледнете го видеото со 5 различни рецепти, а преведениот рецепт за оваа пица прочитајте го подолу:

Состојки:

 • 4 лажици брашно
 • сол
 • 1 прашак за пециво
 • 1 сода бикарбона
 • 3 лажици млеко
 • 1 лажица масло за готвење
 • 1 лажица сос од домати
 • неколку парчиња салама
 • оригано

Начин на готвење:

 1. Во голема шолја ставете го брашното, а  потоа додадете го прашакот за пециво и добро измешајте. Потоа додадете ги млекото и маслото за готвење и измешајте. Со ова тестото е готово.
 2. Намачкајте со сос од домати, а одозгора ставете кашкавал. Потоа наредете ја саламата (ние би употребиле чајна на Пекабеско) и сето тоа зачинете го со оригано или некој друг пица зачин.
 3. Филџанот со подговотвената пица ставете го во микро печка и печете неколку минути.

Повеќе ВИДЕО кулинарски совети и рецепти тука

Gotvi.mk – Готви со љубов 🙂

singlepost_text