Богата посна трпеза

Богата посна трпеза

Уште еден едноставен посен ручек со доволно протеини, јаглехидрати и растителни влакна кој ни го подготви Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club.

Состојки:

 • соја шницли
 • свежи шампињони
 • мешано вариво (пченка, морков, грашок)
 • цвекло
 • праз
 • маслинки
 • ладно цедено маслиново масло
 • јаболков оцет
 • хималајска сол
 • мелен црн бибер

Начин на подготовка:

 1. Соја шницлите ги вариме додека да омекнат.
 2. Посебно ги вариме свежите шампињони и мешаното варивото
 3. Направете салатата од едно цвекло исецкано на коцки и праз на тркалца.
 4. Декорирајте одозгора со маслинки.
 5. Зачинуваме по вкус. Елена употребила маслиново масло, јаболков оце, хималајска сол и мелен бибер.

Повеќе рецепти на Елена прочитајте тука

Пријатен ручек!

*За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club, контактирајте ја на нејзиниот Facebook профил или преку e-mail: etrajkovska@gmail.com

singlepost_text