Посна чорба која е неодоливо вкусна

Посна чорба која е неодоливо вкусна

Овој одличен рецепт ни го испрати Матеа. Оригиналниот рецепт се прави со мелено месо, но доколку постите или се храните вегетаријански згответе ја на следниов начин:

Состојки:

 • млад кромид
 • црвен грав
 • домати
 • доматен сос
 • свежи печурки
 • ким
 • оригано
 • сол
 • црн бибер

Начин на готвење:

 1. Во длабок сад на масло за готвење или малку вода издинстајте ги сецканиот на тркалца млад кромид, ситно сецканите свежи печурки и гравот.
 2. Потоа додадете ги и сецканите свежи домати. Сè заедно динстајте помеѓу 3 и 5 минути откако ќе се загрее садот на средна температура.
 3. Во истиот сад додадете го и доматниот сос и варете на средна температура околу 15 минути (откако ќе почне да врие.
 4. Кон средината додадете ги кимот, ориганото, солта и биберот. Не претерувајте со зачините 🙂
 5. Балансот на состојките направете го сами за да оваа чорба биде целосно по ваш вкус.

Повеќе посни рецепти прочитајте тука

Повеќе чорби прочитајте тука

На здравје!