Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa

Топ 10 вкусни рецепти за домашнa питa

Нека овој викенд биде пита викенд 🙂 Направете солена или блага пита по ваш вкус за целото семејство и уживајте во вкусните моменти.

Инаку, за прв пат зборот ”пита” како кулинарски термин се појавил во Англија, а првите англиски доселеници и другите освојувачи ги понеле со себе рецептите за пита во Америка. Во питите кои ги направиле за прв пат во САД користеле ситни овошја без семка како јагода, малина и боровинка. Потоа почнале да се прават и пити со разни состојки.

Во Македонија има безброј вкусни рецепти за солени и благи домашни пити.

Кликни тука за да ги прочиташ овие превкусни топ 10 Gotvi.mk рецепти за домашна пита

 

Фото: Ресторан Амор – Кочани