Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

Топ 10 највкусни Gotvi.mk рецепти со брокула

Брокулата содржи големо количество антиоксиданти, а богата е со А, Ц и Е витамините. Според некои истражувања содржи повеќе витамин Ц од портокалот, а и го забавува процесот на стареење. Малкумина знаат дека брокулата е од оние зеленчуци кои ви помагаат да ослабете.

Брокулата содржи калциум и магнезиум кои се неопходни за зајакнување на коските, забите, ноктите, како и на нервите! Содржи и бета каротен, кој ја одржува кожата здрава и со убав тен.

Кога готвите, немојте долго да ја варите, само неколку минути. Или, пак уште подобро, само обарете ја на пареа. Употребувајте ја често брокулата во исхраната.

Кликни тука за превкусни топ 10 Готви.мк рецепти со брокула

singlepost_text