Зелен ручек

Зелен ручек

За мене лично многу вкусен, а едноставен ручек. Интересно е и за цела фамилија бидејќи мислат дека се користени зелени шпагети, вели Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club 🙂

Состојки:

  • 300г пилешки стек
  • 1-2 тиквици (во зависност од големина)
  • брокула
  • 2-3 чешниња лук
  • маслиново масло, хималајска сол и црн бибер

Начин на готвење:

  1. Исто како да лупиме краставица, правиме тенки ленти од тиквицата. Може и сецкано на кругчиња.
  2. Во тава ставаме вода и пилешкото да се свари. Го сечеме на парчиња.
  3. Ги додаваме лентите од тиквицата, брокулата и исецканите лукчиња.
  4. Оставаме малку да се издинста, колку да омекне зеленчукот. Зачинуваме и на крај додаваме малку маслиново масло.
  5. Како прилог може зелена или рукола салата за да биде сè зелено 🙂

Среќен 8-ми март и пријатен ручек!

*За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club, контактирајте ја на нејзиниот Facebook профил или преку e-mail: etrajkovska@gmail.com

singlepost_text