Потпечена боранија

Потпечена боранија

Боранијата е многу вкусно и здраво јадење кое можете да го зготвите на различни начини. Сања ни праќа рецепт за потпечена боранија. Еве што ви е потребно:

Состојки:

 • 500 гр боранија
 • 1 кромид
 • 1 морков
 • суви црвени пиперки
 • зачини
 • букова сол
 • магдонос
 • маслиново масло
 • брашно
 • црвен пипер

Начин на готвење:

 1. На загреано масло пропржете ги кромидот и изренданиот морков.
 2. Додадете ја боранијата која е исецкана на поситни парчиња. Oставете ја да се пржи неколку минути.
 3. Откако ќе завршите со пржење додадете вода и оставете ја да се вари околу 1час.
 4. Запржете ја со брашно и црвен пипер, зачинете ја, ставете ги сувите пиперки и магдоносот.
 5. Ставете ја во рерна да се запече околу 15 минути на температура од 200 степени.

Уживајте во храната зготвена со многу љубов <3

singlepost_text