Салата со свежи печурки

Салата со свежи печурки

Ако се храниме вегетаријански или постиме не значи дека треба да јадеме само тесто – прости јаглехидрати, советува  Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club. Оваа салата може да ја јадеме како ужинка или вечера бидејќи има доволно протеини и растителни влакна, а малку калории.

Состојки:

  • 5-7 свежи шампињони
  • залена салата
  • млад кромид
  • зачини и додатоци: јаболков оцет, ладно цедено маслиново масло, хималајска сол, црн бибер

Начин на готвење:

  1. Шампињоните ги сецкаме и ги печеме на хартија за печење. Ги оставаме да се изладат.
  2. Ги сецкаме марулата и младиот кромид и ги додаваме печурките.
  3. Зачинуваме по вкус.

Пријатно јадење!

*За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club, контактирајте ја на нејзиниот Facebook профил или преку e-mail: etrajkovska@gmail.com

singlepost_text