Како да испечете крцкаво и вкусно печење?

Како да испечете крцкаво и вкусно печење?

Која е тајната на вкусното и крцкаво свинско печење во домашна рерна? Еве ги советите на Ече:

Свинското месо, во овој случај плешка, се посолува и се премачкува со сенф. Напревете го ова од вечер и оставете ја да отстои до сабајле.

Ставете ја во загреана рерна. Се пече на 200 степени покриено со алуминска фолија. Околу 45 минути пред крај се вади фолијата и се допекува.

Важен совет: Должината на печењето зависи од тежината на месото. 1 кг месо = 1 саат печење.

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

singlepost_text