Пастрмка со салата

Пастрмка со салата

Едноставен и одличен ручек за крај на работната недела или викенд 🙂 Практикувајте 2 до 3 пати неделно да јадете било каква риба. советува Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club.

Состојки:

  • 1 парче свежа пастрмка
  • зелка
  • марула салата
  • маслинки
  • зачини и додатоци по избор: рузмарин, лимон, хималајска сол, црн пипер, ладно цедено маслиново масло

Начин на готвење:

  1. Пастрмката ја чистиме или ја купуваме веќе исчистена. Ја засекуваме на кожата.
  2. Печеме во фолија или,пак, на фолија за печење.
  3. Пред да ја ставиме да се пече во или врз рибата додаваме малку маслиново масло, сок од лимон, сол, црн пипер и гранчиња рузмарин.
  4. Ја сервираме со свежа салата по избор.

Пријатен ручек!

*За подетални информации, совети или консултации со Елена Трајковска Раткова, советник за исхрана во Wellness 24 Club, контактирајте ја на нејзиниот Facebook профил или преку e-mail: etrajkovska@gmail.com

singlepost_text