Веге тава

Веге тава

Зеленчукот е вкусен во секоја комбинација. Но, оваа вегетаријанска тава има посебен вкус и е одлична за секој ден во неделата. Прочитајте како се подготвува.

Состојки:

 • 4 компири
 • 4 моркови
 • 1 тиквичца
 • 200 гр пченка
 • 50 гр сусам
 • сол
 • маслиново масло
 • мала лажица зачин мајчина душица

Начин на готвење:

 1. Компирот, морковот и тиквичката излупете ги и исецкајте ги на коцки.
 2. Ставете ги сите состојки во керамички сад за печење.
 3. Посолете и наросете со сусам.
 4. Ставете вода колку да се залие.
 5. Се пече 45 минути под фолија во загреана рерна на температура од 220 степени.

Повеќе посни и веге рецепти тука

Готви со љубов и уживај во разноврсната храна!

singlepost_text