Чоко кокос коцки

Чоко кокос коцки

Превкусен рецепт на Биљана која уште ги нарекува и кокосовки. Превкусни се, морате да ги направите и да го споделите овој рецепт.

Состојки:

 • 3 јајца
 • 6 шолји шеќер
 • 4 шолји млеко
 • 8 шолји брашно
 • 1 прашок за пециво
 • 1 ванилин шеќер

Начин на готвење:

 1. Состојките се матат со миксер додека не се добие компактна смеса.
 2. Ставете го во плех и потоа печете во загреана рерна на 180 степени да се пече околу 30 минути.
 3. Извадете го колачот и почекајте да се олади. Потоа пресечете го на еднакви коцки.

Состојки за чоколадниот фил:

 • 500 мл млеко
 • 1 маргарин
 • 15 лажици шеќер
 • 200 гр чоколадо

Начин на готвење:

 1. Ставете ги состојките во сад и оставете да зоврие. Оставете го минимално да се олади.
 2. Парчињата целосно ги потопуваме во чоколадниот фил.
 3. Одозгора посипуваме со кокос.

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО: Рецепт за брз домашен чоколаден ролат

Брз рецепт за домашен чоколаден пудинг

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

ВИДЕО: Чоколадна топка со карамела и кикирики

Чоколадни топчиња што се топат во уста

singlepost_text