Салата од рукола

Салата од рукола

За денешниот ручек, како предјадење пригответе салата од рукола.

Состојки:

  • рукола
  • пармезан
  • шери домати
  • маслиново масло
  • лимон

Начин на готвење:

  1. Состојките балансирајте ги по ваш вкус.
  2. Наполнете го садот за сервирање со претходно исчистена и измиена рукола. По желба можете да додадете и малку бејби спанаќ.
  3. Исечете го пармезанот на парчиња и ставете врз руколата.
  4. Шери доматите исечени на половинки додајте ги најодозгора.
  5. Зачинете по ваш вкус. Прелијте со сок од лимон или, пак, оцет балсамико по избор.

Вкусно е затоа што е зготвено со љубов 🙂

singlepost_text