Зеленчук на скара

Зеленчук на скара

Ако го обожавате вкусот на зеленчук, Gotvi.mk ви препорачура да приготвите зеленчук на скара. Многу е вкусно, вкушност овој специјалитет има некој посебен шмек 🙂

Состојки:

 • брокула
 • карфиол
 • морков
 • модар домат
 • бамја
 • пиперка
 • печурки

Начин на готвење:

 1. Зеленчукот измијте го убаво.
 2. Брокулата и карфиолот  исчистете ги на поситни парчиња.
 3. Морковот, пиперката и печурките исецкајте ги на кругчиња.
 4. Модриот домат и бамјите пресечете ги по должина.
 5. Сè нека биде исечено на покрупни парчиња, но не премногу.
 6. Ставете ги на плотната од скарата која е пуштена на јак оган.
 7. Печете по вкус и сервирајте.

На здравје!

 

singlepost_text