Салата со блитва и прокељ

Салата со блитва и прокељ

Едноставно и брзо се спрема, вкусно е и многу хранливо. Оваа салата можете да ја зготвите и како додадок со риба и друг рибен специјалитет.

Состојки:

  • блитва
  • прокељ
  • маслиново масло
  • оцет балсамико
  • лук по желба


Начин на готвење:

  1. Блитвата и прокељот ги ставаме малку да се обарат на пареа.
    Ги сецкаме на парчиња во сад за сервирање.
    Зачинуваме со маслиново масло, оцет балсамико и лук по желба.

Готви со љубов и уживај во храната 🙂

singlepost_text