Рибја чорба

Рибја чорба

Вистински специјалитет. Рибја чорба по рецепт на Соња. Прочитајте како да ја подготвите.

Состојки:

 • 2 моркова
 • 1 кромпир
 • 1 кромид
 • Лорбер
 • црн бибер
 • риба исчистена (пастрмка или лосос)
 • вода,
 • сол
 • маслиново масло

Начин на готвење:

 1. Се вари 15 минути.
 2. Сварениот зеленчук се гмечи со вилушка.
 3. Дополнително се прави смеса од 2 лажици брашно и икра.
 4. Смесата од икра и брашното, заедно со зеленчукот се додаваат во течноста и се вари додека не згусне.
 5. На крајот се додаваат парчињата сварена риба.

Сервирајте со парчиња свеж лимон. На здравје!

singlepost_text