Бела торта со кикирики

Бела торта со кикирики

Тимот на Gotvi.mk ја приготви оваа превкусна торта по рецепт на Сања. Не губете време, почнете со готвење веднаш, тортава е „прсти да излижеш“ 🙂

Потребни состојки за пандишпанот:

 • 6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 3 лажици какао
 • 6 лажици брашно
 • 1 прашок за пециво

Начин на готвење:

 1. Најпрво се матат јајцата и шеќерот и откако убаво ќе ги изработите се додаваат брашното, какаото и прашокот за пециво.
 2. Убаво промешајте да се соедини целата смеса и ставете ја во правоаголна тава да се пече околу 30 минути на температура од 250 степени.
 3. Откако ќе се испече, полијте со сок од лимон по целата површина и исечете на 3 ленти по должина.

Потребни состојки за филот:

 • 4 јајца
 • 1 маргарин
 • 9 лажици шеќер
 • 4 лажици мармалад од кајсија
 • 300 грама кикирики (печени и мелени)
 • 200 грама чоколадо за готвење

Начин на подготовка:

 1. Јајцата изматете ги заедно со шеќерот.
 2. Во друг сад посебно се изработува маргаринот и се соединува со претходно добиената смеса, мармаладот, кикириките и чоколадото за готвење.
 3. Откако ќе добиете компактна смеса започнете со филување.
 4. На крајот изрендајте одозгора по целата површина чоколадо по ваш вкус и украсете како на фотографијата.

На здравје!

singlepost_text