Турли тава со пилешко месо

Турли тава со пилешко месо

Сочно, вкусно и богато со разноврсни сотојки. Турли тавата со пилешко месо е вистинско освежување и Gotvi.mk препорака за вашиот ручек.

Состојки:

 • 500 гр пилешко месо
 • 1 кромид
 • печурки
 • морков
 • компир
 • пиперка
 • тиквица
 • модар домат
 • домат
 • црвен пипер
 • масло за готвење

Начин на готвење

 1. Во тавче се пропржува сецканото на коцки пилешко месо (по желба може и свинско или телешко).
 2. Во подлабок сад со масло за готвење се пржи кромидот, па се додаваат печурките, морков сецкан на коцки, компир, па пиперка, тиквица, модар патлиџан и обичен црвен домат. Се зачинува со сол, бибер и буковец по желба.
 3. Потоа се додава и месото во длабокиот сад и се промешува.
 4. Во тавчето во кое го пржевме месото се додава 1-2 лажици црвен пипер и се промешува.
 5. Пржениот зеленчук со месото се претура во тава (земјена или керамичка која е потребно претходно да биде стоплена во рерна за да не испука), се залева со црвениот пипер и се става да се пече.
 6. Во текот на печењето се промешува 2-3 пати. Откако убаво ќе фати коричка и скоро ќе испари течноста се вади тавата од рерна.
 7. По желба може да се изренда и кашкавал додека е уште топло или пак да се нароси со пармезан

Уживај во храната и готви со љубов 🙂

singlepost_text