Телешка супа со куркума и брокула

Телешка супа со куркума и брокула

Прочитајте како да подгответе телешка супа со куркума и брокула:

Состојки:

 • 200 гр телешко месо
 • 2 моркови
 • 1 кромид
 • 3-4 чешниња лук
 • 1 тиквица
 • 2 лажици мелена куркума
 • 2 ловорови ливчиња
 • 1 китка брокула
 • зачини

Начин на готвење:

 1. Месото ставете го да се вари во посолена вода. Додајте малку црн бибер и ловорови листови.
 2. По неколку минути, додадете ги морковите, кромидот и тиквицата.
 3. Откако ќе се сварат, се пасираат со блендер и се врачаат во супата.
 4. Се додаваат куркумата, како и сецканите брокула, лук и магдонос.
 5. Се вари уште 5 минути.

Никогаш не е доста од супа 🙂 На здравје!

Прочитај поврзани рецепти:

Супа од зеленчук за намалување на килограми

Зеленчукова супа

Крем супа од брокула

Крем супа од моркови

singlepost_text