Витамински појадок

Витамински појадок

Овој витамински појадок е за две лица и се состои од витаминска салата и варени или јајца на око.

Состојки:

 • 1 морков
 • 1/2 марула
 • 1 бела трупка
 • 1 црна трупка
 • 50 гр пченка
 • 6 проќељ (мали зелки)
 • зачини по желба

Начин на готвење:

 1. Морковот изрендајте го ситно.
 2. Зелената салата исецкајте ја ситно.
 3. Излупете ја кората од трупките и изрендајте ги.
 4. Доколку е пченката од конзерва додајте ја директно, а ако е замрзната сварете на според упатството на кесичката.
 5. Проќељ зелките сварете ги.
 6. Измешајте ги сите состојки за салата и зачинете по желба со маслиново масло, оцет балсамико и сол.
 7. Во секоја порција додајте по едно варено или јајце на око.
 8. Доколку сакате да ве држи сити подолг период сервирајте го во комбинација со леб.

Уживај во храната и готви со љубов 🙂

singlepost_text