Буденик со урда и рукола

Буденик со урда и рукола

Буденикот (пита) е многу вкусен специјалитет кој по избор можете да го направите со спанаќ, чварки, печурки, праз… Јелица подготвила буденик со урда и рукола. Еве го рецептот кој ни го прати:

Состојки:

 • 1 кг наменско брашно
 • 600 мл вода
 • 1 коцка квасец
 • 1 супена лажица сол
 • 1 мала лажичка шеќер
 • маргарин
 • рукола
 • урда
 • ким

Начин на готвење:

 1. Од првите 5 состојки состојките се меси тесто кои се дели на 6 топчиња.
 2. Секое топче се расукува на кори кои се премачкуваат со маргарин или свинска маст и сè се поклопува со друга кора.
 3. На овој начин добиваме три кори. Од секоја се прави голема кора, се става во плех кој е претходно намачкан со масло за готвење.
 4. Се пропрскува со масло, се додаваат урдата и сецканата рукола.
 5. Постапката се повторува и со другите две кори.
 6. На крај се премачкува со јајце и се додава ким.
 7. Се остава да нарасне околу 40 минути, се сече на парчиња и се става во претходно загреана фурна да се пече 35-40 минути на температура од 200 степени.

Готви со љубов и уживај во храната!

singlepost_text