Вкусни погачици

Вкусни погачици

Одличен рецепт за вкусни погачици кој ни го испраќаат Бисера и Билјана Делови. Еве како ги подготвите:

Состојки:

 • 1кг брашно
 • 1/2 литар млеко
 • 1 квасец
 • 1 пециво
 • 1 лажица сол
 • 50 гр семки од тиква
 • 50 гр сончоглед
 • 50 гр сусам
 • 50 гр ленено семе
 • жолчка
 • маргарин

Начин на готвење:

 1. Се замесува се заедно и се остава да стаса околу 40 минути.
 2. Кога ќе стаса се расукува кора дебела колку еден прст и се сечат мали погачици со чаша.
 3. Секоја погачица се премачкува со жолчка и врз неа се става малку маргарин.

Уживајте во готвењето 🙂

singlepost_text