Ориз со зеленчук и краби

Ориз со зеленчук и краби

Пробајте го овој рецепт и ќе се вљубите во него од прва. Еве што ви е потребно за да о подготвите:

Состојки:

 • 500 грама ориз
 • 1 пакување краби
 • кромид
 • пиперка
 • брокула
 • 200 грама печурки
 • зачини

Начин на готвење:

 1. Во тавче со загреано масло ставете го исецканиот кромид и оризот да се пропржат околу 5 минути.
 2. Откако ќе се запржат, додадете ги исецканите печурки, брокула и пиперка. Тавчето прелијте го со 5 шолји вода.
 3. Мешајте додека не изврие водата.Доколку оризот не е доволно сварен, додадете уште малку вода и продолзете да варите.
 4. Во друго тавче ставете ги крабите да се пржат на тивок оган многу кратко време, според упатството.
 5. Потребно е само да добијат румена боја.

На здравје!

singlepost_text