Охридски чомлек

Охридски чомлек

Ова вкусно јадење е традиционален дел од нашата кујна. Gotvi.mk препорака е да подготвите чомлек на охридски начин по рецептот на Соња. Еве како:

Состојки:

 • 2,5 кг мали кромидчиња
 • 1 кг јунешка кртина
 • 2 главици лук
 • 1/2 чаша вински оцет
 • 1/2 чаша вода
 • масло за готвење
 • сол, црн бибер и црвен пипер

Начин на готвење:

 1. Месото се сече на парчиња. Се чистат кромидот и лукот.
 2. Наредете ги во тава за печење по следниот редослед: ред кромид и лук, ред месо. Лукот треба да има тенка кора за да не се стопи.
 3. Се посипува со црвен пипер, црн бибер и сол.
 4. Додадете го винскиот оцет, водата и маслото за готвење.
 5. Тавчето се покрива и се пече 2-3 часа на 200 степени.

Готви со љубов 🙂

Прочитај поврзани рецепти:

Мусака на коцки

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

К’тмер со спанаќ и урда

Пача

Бујурди – топено сирење