Печурки на путер

Печурки на путер

За сите љубители на свежи шампињони подготвени на превкусен начин.

Состојки;

 • 500 грама свежи печурки шампињони
 • 1/2 главица ситно сецкан лук
 • 1/2 главица ситно сецкан кромид
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажичка мајчина душичка или нане
 • 1/2 лажичка мелен бибер
 • 1/2 лимон

Начин на готвење:

 1. Печурките ги миеме добро и ги сецкаме на половина.
 2. Препорачливо е да ги пржите во вок тава бидејќи со путерот ќе добијат дополнителна боја и вкус.
 3. Додајте ги во тавата сите други состојки.
 4. Пржете ги 15-20 минути максимум и промешувајте за да бидат пржени од секоја страна.
 5. Ние ги сакаме пропржени, па затоа ги оставаме малку подолго на силен оган од вообичаеното.

На здравје!

singlepost_text